A gazdasági mutatók mellett a vámok is aggasztják az elemzőket

Pénzügyi és tőzsdei hírek
2025-03-19
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Pénzügyi aktualitások a Prestige Financial Zrt.-től

 
 




Forrás: Investing, 2025.03.05.

Gazdasági naptár
 


Forrás: Investing
 
 

A gazdasági mutatók mellett a vámok is aggasztják az elemzőket

Forrás: Pxhere.com

A benchmark S&P 500 mintegy 5%-ot esett a február 19-i, eddigi legmagasabb záróárához képest, mivel a gyengülő amerikai gazdasági jelentések sorozata aggályokat vet fel a növekedéssel kapcsolatban – a vámok pedig súlyosbítják a fejfájást. Az elemzők széles körben úgy látják, hogy a külföldi importra kivetett vámok növelik az inflációt, és csökkentik a vállalati nyereséget. De Trump második beiktatása után egy hónappal a befektetők még mindig azt próbálják mérlegelni, hogy az elnök milyen mértékben használja fel a vámokat a kereskedelmi partnerekkel való alkudozásra, vagy esetleg ezek tartós politikát jelentenek-e.

Donald Trump bejelentette, hogy a mexikói és kanadai árukra vonatkozó 25%-os vámok életbe lépnek, valamint 10%-os extra vámot vetnek ki a kínai importra. Estek is a tőzsdék hétfőn, miután az elnök azt mondta, nincs esélye Mexikónak vagy Kanadának a vámok elkerülésére. „Jelenleg a piac még mindig inkább tárgyalási eszköznek tekinti a tarifákat, nem pedig hosszú távú stratégiának” – mondta Chuck Carlson, a Horizon Investment Services vezérigazgatója. "Ha ez a vélekedés elkezd változni, úgy gondolom, ennek negatív következményei lesznek a tőzsdére nézve."

A befektetők szerint a tarifák kihívások elé állíthatják a vállalatokat az ellátási láncok bonyolulttá válása, vagy a költségek megemelkedése miatt, amelyek egy része várhatóan a fogyasztókra hárul majd magasabb árak formájában. A Morgan Stanley becslése szerint 2026-ig a 25%-os mexikói és kanadai, valamint a 10%-os vámtarifák Kínával szemben együttesen 5-7%-kal csökkenthetik az S&P 500 eredményét, áll a bank hétfői közleményében. "Egyfajta új világba lépünk, ahol több országgal szemben lesznek tarifák, és nagyon nehéz két dolgot meghatározni: az amerikai fogyasztók reakcióját a tarifákra, valamint azon vállalatok bevételeit és eredményeit, amelyeket a tarifák érintenek" – mondta Peter Tuz, a Chase Investment Counsel elnöke.

A kedden fókuszban lévő vámokon túl Trump a közelmúltban vámot vetett ki az európai árukra is. A tarifák bevezetésével az S&P 500 legnagyobb súlyú multinacionális vállalatai "meg fogják fizetni ennek az árát, mert leszorítják haszonkulcsaikat" – mondta Michael O'Rourke, a JonesTrading vezető piaci stratégája. Mindeközben az Apollo Global Management szerint az S&P 500 bevételének 41%-a az Egyesült Államokon kívülről származik, ami arra utal, hogy a tarifák által kiváltott globális lassulás az Egyesült Államokban is visszaköszön.

Mindemellett számos közelmúltbeli amerikai gazdasági adat csalódást okozott, beleértve a fogyasztói bizalmat, az üzleti tevékenységet és a kiskereskedelmi értékesítést. Egy hétfői felmérés szerint az Egyesült Államok termelése februárban stabil volt, de a termelési árak hároméves csúcs közelébe ugrottak, és tovább tartott az anyagok leszállítása is, ami arra utal, hogy az importvámok hamarosan akadályozhatják a termelést. "Ha ezek a tarifák némelyike ​​megmarad, az olyan ellenszelet idézne elő a gazdaságban, ami a tőzsdének valószínűleg nem tetszene" - mondta Scott Wren, a Wells Fargo Investment Institute vezető globális piaci stratégája.

Míg a részvények értékeltsége valamelyest mérséklődött a legutóbbi korrekciónál, az LSEG Datastream szerint az S&P 500-nak pénteken még mindig 21,7-szeres volt az előretekintő P/E rátája, ami jóval meghaladja a hosszú távú 15,8-as átlagot. A befektetői aggodalom jeleként a Cboe Volatilitási Index december 19. óta a legmagasabb zárást produkálta hétfőn. Lisa Shalett, a Morgan Stanley Wealth Management befektetési igazgatója szerint a részvények "potenciálisan új ellenszelekkel küzdenek" – mondta hétfői feljegyzésében. "Míg a befektetők, a fogyasztók és a vezérigazgatók a kiszámíthatóságot részesítik előnyben, a közelmúltban tapasztalható gyenge gazdasági adatok és a csökkenő fogyasztói bizalom, valamint a politikai bizonytalanság sokakat arra késztetett, hogy felülvizsgálják a növekedési kilátásokat.”

A JPMorgan is azt húzta alá, hogy a vámtarifa-bizonytalanság valószínűleg még nem érte el a csúcspontját. Meglátásuk szerint a hét hátralévő része is kemény lehet a piacok számára, mivel a pénteken fontos, munkanélküliségi adatok érkeznek. Ezt szerintük azzal együtt értékeli a Wall Street, hogy egyre inkább árgus szemekkel figyeli az amerikai gazdaságot és az új adminisztráció azon képességét, amely megakadályozhat egy komolyabb részvénypiaci esést. A JPMorgan stratégiáinak elemzései aláhúzzák, hogy a befektetők nem szentelnek elegendő figyelmet az idei évre vonatkozó gazdasági turbulenciákra. „A kockázat abban van, hogy az agresszív kereskedelmi, bevándorlási és fiskális konszolidációs politikák növelhetik a bizonytalanságot, és végső soron hatással lehetnek akár a bérek alakulására is” – mondta a Mislav Matejka. Ő és csapata is folyamatosan bővülő listát készít az ingadozó gazdasági adatokról – például a fogyasztói bizalomról, a kiskereskedelmi eladásokról és a szolgáltatási beszerzési menedzserindexekről. Ezen kívül megjegyezték a ciklikus részvények gyenge teljesítményét is – azon a vállalatok részvényeiét, amelyek a gazdaság fellendülésekor emelkednek, és fordítva – a védelmi részvényekkel szemben, valamint az alacsonyabb kötvényhozamokat. Ugyanakkor meglátásuk szerint a fogyasztói árak várhatóan partvonalon kívül tartják a Fed-et a kamatpolitikával kapcsolatos döntéseknél, bár ez változhat – tették hozzá. „Végülis mindez egy támogatóbb Fedet eredményezhet, amely a részvénypiacokon optimizmust vonhat maga után, valószínűleg a második félévben” – mondták a stratégák. A JPMorgan pozíciói általánosságban semlegesek az amerikai részvényekkel kapcsolatban, mivel az elemzőik továbbra is aggódnak a magas értékeltséggel rendelkező, erősen koncentrált piac miatt, bár megjegyzik, hogy a kínai és az euróövezeti részvényekre vonatkozó értékeltségi diszkontok nagyrészt kiárazódtak. „Mindazonáltal úgy gondoljuk, hogy az amerikai aktivitás erősebb lesz, mint másutt, és az amerikai piac valószínűleg profitálni fog a deregulációból is” – mondták a stratégák. Ha a kereskedelmi bizonytalanság valóban eszkalálódik, akkor az valószínűleg „kevésbé lesz hátráltató tényező az Egyesült Államok számára. Ha a piacok gyengülnek, az Egyesült Államok általában jobban megállja a helyét, mint más régiók a kockázatcsökkentő időszakokban.” Matejka és csapata szerint az amerikai piacokon valószínűleg folytatódik a nagy amerikai technológiai és növekedési vállalatokból a tőkekiáramlás.
 
Forrás:
Marketscreener


A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám: 09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.
 
A Prestige Nézőpont híreit mostantól kibővült weboldalunkon is megtalálhatják:
www.pfn.hu