Mi fog történni a munkahelyekkel a mesterséges intelligencia által uralt gazdaságban?
HR-es Újdonságok és érdekességek a Performiától
A Sepsiszentgyörgyön megszervezett StartUp Growth Konferencia felszólalói érdekes témákat boncoltak.
Az egyik kerekasztal beszélgetésben W.Szabó Péter megosztotta velünk tapasztalatait a mesterséges intelligenciával való együttélésben. Tudni kell Péterről, hogy ő Európa egyik legtehetségesebb mesterséges intelligencia (MI) kutatója és az általa fejlesztett Tengr.ai nevű MI képgeneráló szoftver rohamos léptékben hódítja meg az egész világot.
A MI már itt van és napról-napra, egyre inkább szerves részévé válik életünknek. Ennek következtében nagyon sok szakma teljesen át fog alakulni. Könyvelés, jogtanácsadás, grafika, orvosi szakok, kereskedelem, szoftverfejlesztés csak egy pár azon területek közül amelyeknek egyes funkcióit már ma átvette a mesterséges intelligencia.
A munka hatékonysága nagyságrendekkel növekedett. 10 évvel ezelőtt, egy 95 személyből álló londoni szoftverfejlesztő csapat kevesebbet és gyengébb minőségű kódot tudott programozni, mint ma egy 21 fős marosvásárhelyi csapat aki a mesterséges intelligencia segítségét használják.
Az előrejelzések azt mutatják, hogy a MI adta változásoknak leginkább kitett szakmákban 5 év múlva kb. a jelenlegi foglalkoztatottak 20%-a fog megmaradni.
A vállalkozóknak ez egy nagy kihívás, mert nagyon rövid idő alatt komoly szervezeti átalakításokat kell végrehajtsunk. Több kérdés is felmerül:
- kiket tartunk meg?
- kiket alkalmazunk a munkaerőpiacon szabaddá vált szakemberek közül?
- hogyan szervezzük át a céget, hogy az ne veszítse el az eddigi értékeit?
- hogyan tartsuk magasan a lekarcsúsított csapat morálját és egységét?
-....
Ma az első két kérdésre próbálunk válaszolni.
Napjainkban és a közeljövőnkben végbemenő változások esetleg az ipari forradalom korára vagy a személyi számítógépek elterjedésének időszakára hasonlíthatóak, de szerintem messze meg fogják haladni azokat a változásokat.
Két életbevágóan fontos dolgot kell figyelembe venni annak a vállalkozónak aki sikeres csapatot akar építeni. Ez ma is érvényes és a jövőben is így lesz.
1. Képes kell legyen nagyon pontosan felismerni a termelékeny embereket.
Ez a képesség azért fontos, mert a munkát kereső szakembereknek nincs - és a jövőben még kevésbé lesz - gyakorlati tapasztalata az új szakmában. Az általános termelékenység viszont nem vesz el senkinél. Aki termelékeny volt, aki hatékonyan dolgozott eddigi munkahelyein az nagy valószínűséggel hatékony lesz egy új környezetben is.
2. Kell "lássa" az alkalmazandó személy személyiségét.
Ez egy nagyon fontos képesség, mert az itt elkövetett toborzási hiba akár a csapat, a cég vesztét is jelentheti. A cégvezető fel kell tudja ismerni az ártó, a romboló embereket. Robbanékony az ember? Könnyen kritikussá válik a munkatársaival? Hajlamos arra, hogy felsőbbrendűen viselkedjen, lenézze a kollégáit, vagy ellenkezőleg hiányzik a megfelelő önbecsülése? Ezek olyan személyiségi jegyek amelyek, ha észrevétlenül maradnak akkor, akár a meglévő, jó minőségű emberek eltávozását okozzák. Szerencsére ezt a felismerő képességet meg lehet tanulni és hatékony eszközök is tudják segíteni ezt a munkát.
Ugyanakkor életmentő lehet felismerni az új emberen, ha képes lojális lenni, ha képes időben befejezni az elkezdett projekteket, ha tud inkább megoldásokban gondolkozni, mint állandóan a hibákat látni mindenben.
Nos, úgy ahogy a történelemben eddig is, ezután is ügyesen kell használjuk az alkalmazkodó képességünket.
A mesterséges intelligenciát egy hatékony eszközként kezeljük, ne pedig egy mindent romboló veszélynek lássuk.