Az S&P 500-nak még mindig van tere a növekedésre, annak ellenére, hogy idén eddig több, mint 11%-ot emelkedett, emeli ki dallamos nevű
Francesco Casarella, hiszen a historikus adatok kísértetiesen ismerősnek tűnhetnek. Amint azt több 2023-as elemzés is előre jelezte, az S&P 500 az elnökválasztási ciklus utolsó évében gyakran emelkedik, a 2022-es medvepiacot és a 2023-as hegymenetet követően. Sokszor hangsúlyozzuk, hogy az elnökválasztási év a tőzsdéken is mindig különleges, lássuk, eddig hogyan alakult, és mennyire illeszkedik a korábbi hasonló évek teljesítményébe.
Az alábbi képen látható piros vonal az S&P 500 teljesítményét mutatja 2024 első öt hónapjában. Az index év elejétől kezdve már 11,2%-ot erősödött, miközben új történelmi csúcsot is elért, ez a jelenlegi tendencia pedig szorosan tükrözi a hasonló gazdasági körülmények között mutatott történelmi teljesítményt.
Forrás: Investing
A kép bizakodásra adhat okot, még akkor is, ha a piac sokszor nem törődik az előrejelzésekkel. Míg néhányan azzal érvelhetnek, hogy az olyan kivételes események, mint a 2008-as másodlagos jelzáloghitel-válság, a 2000-es dot-com-buborék és a 2020-as COVID-járvány szét tudják zilálni azokat a „népi” megfigyeléseket, mint hogy ha a vállalati gyorsjelentések várakozáson felüliek, akkor az automatikusan részvényárfolyam-emelkedést generál, az igazi probléma mégis az, hogy a befektetők gyakran hajszolnak rossz jelzéseket. Idén például sokan a döntéseiket olyan előre nem látható tényezőkre alapozzák, mint, hogy hol lesz az infláció 2024-ben, illetve mikor csökkenti a Fed a kamatokat idén. Ha belegondolunk, még maga Jerome Powell, a Fed elnöke sem tudja határozottan megmondani (már amikor akarja egyáltalán…), hogy 2024-ben mikor lesz kamatcsökkentés, vagy hogy egyáltalán lesz-e. Szóval hogyan állíthatjuk azt, hogy mi biztosan tudjuk?
Mégis, számtalan befektető kockáztatja a pénzét éppen ezekkel a feltételezésekkel. Ennek gyakran az az oka, hogy maga a pénzügyi ágazat szeret tetszelegni a bizonyosságnak azon illúziójával, amely egyszerűen nem létezik. Íme egy tökéletes példa: nézzük meg a kamatlábakra vonatkozó historikus előrejelzéseket a tényleges mozgásukhoz képest. Ez a táblázat többet ér ezer szónál, és jól mutatja, hogy sokszor hiábavaló csak az előrejelzésekre hagyatkozni.
Forrás: Investing
A fenti összehasonlítás értékes tanulságokat kínál. Ugyan a klasszikus mantrák – „vegyél olcsón, adj el drágán”, „félj akkor, amikor mások mohók”, vagy „a piacon eltöltött időt részesítsd előnyben a piaci időzítéssel szemben” – továbbra is érvényesek lehetnek, még akkor is, ha nem mindig tűnnek izgalmasnak, vagy a hatékonyságuk megkérdőjelezhető. Hasonlóképpen a következő Fed-kamatcsökkentés előrejelzése és a piacról való ki- és beugrás csábító lehetőség, de ezek a stratégiák sok véletlenszerű találgatást tartalmaznak.
Talán hatékonyabb megközelítés az, ha már az elején kidolgozunk egy jól meghatározott befektetési stratégiát, azt rendszeresen követjük, monitorozzuk, és természetesen bízunk a többé-kevésbé tisztán piaci folyamatokban. Fogadjuk el, hogy az esések elkerülhetetlenek, és készítsünk tervet arra, hogyan kezeljük őket. A piac hajszolása a csalódás biztos receptje, mert igazából a hosszú távú stratégiához való ragaszkodás a sikerhez vezető út. Egyszerűbben fogalmazva, felejtsük el a „gyorsan-meggazdagodni”-sémákat, és inkább koncentráljunk arra, hogy időről-időre folyamatosan és kiegyensúlyozottan gyarapítsuk vagyonunkat.
Forrás:
Investing
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám:
09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.